Musik på Stan

🎺🎻Södertälje City och Kulturskolan bjuder in till två dagar fyllda av levande musik och unga talanger i det offentliga rummet.

Som en del av Svenska Stadskärnors Årskonferens 26–28 maj satsar Södertälje City på att göra staden extra välkomnande, både för besökare från hela landet och för att skapa härliga stunder för alla som bor i och älskar vår stad.

Flera platser i stadskärnan fylls med levande musik, framför av Södertäljes egna ungdomar.

Program

26 maj – Kulturskolans Elever

Kl. 16.00–18.00, Stora Torget

Varierat musikprogram med allt ifrån klassiskt till pop – framfört av våra unga lokala stjärnor.

27 maj – El Sistema

Kl. 17:00, Stora Torget
Kl. 17:30, Olof Palmes plats ovanför Marentrappan

El Sistemas kammarmusikgrupper ur Kammarorkestern bjuder på stämningsfull musik i stadskärnan. Det blir musik för både själ och hjärta – mitt i stadens puls.

”Musik på Stan” är en del av den nationella Årskonferensen för Svenska Stadskärnor som arrangeras i Södertälje i år.

Under tre dagar 26–28 maj fylls staden av inspiration, innovation och möten mellan människor från hela landet – och så klart, musik.

Mest sökta