Etablera i Södertälje City

Passion och framtidsdrömmar

Södertälje liknar inget annat. Här möts människor från hela världen i en modern produktions- och kunskapsstad. Ett starkt näringsliv med några av Sveriges största exportbolag (Scania och Astra Zeneca) delar hemstad med jordnära, ekologisk produktion och ansvarstagande arbete i t.ex. Södertälje Science Park.

I stadskärnan samlas verksamheterna i en attraktiv och nära miljö som växer. Nya bostäder, kontor och lokaler tillkommer. Oavsett om du vill starta en helt ny resa eller expandera din kedja finns lösningar för:

  • Pop Up
  • Långsiktig etablering av butik, restaurang eller annan service
  • Alla typer av kontor

Södertälje är också lättillgängligt med tät kollektivtrafik knuten till Stockholm, strategiskt läge vid motorvägarna E4 & E20, regionaltåg och egen hamn.

Det är här man ska göra sina investeringar, starta sin passion och följa sina drömmar. Södertäljeborna är snabba på att ta till sig nyheter och älskar när nya verksamheter etableras i stan.

Föreningen Södertälje City är vår plattform för samverkan. Vi knyter ihop företagare, fastighetsägare, kommun och andra organisationer i Södertäljes stadskärna för att jobba mot gemensamma mål.

För aktuella byggen, spännande fysiska utvecklingar och renoveringar, se kommunens hemsida Södertälje Växer.


Södertäljes stadskärna står inför en spännande utvecklingsfas. Genom samarbetet med våra fastighetsägare ska vi utveckla utbudet och verksamhetsmixen för att möta våra kunders önskemål.

Har du passion? Sinne för affärer? Har du idéer och vill driva en verksamhet? Då är Södertälje City platsen för dig.


Aljosa Lagumdzija, Centrumchef på Södertälje City

Skicka intresseanmälan

Ta första steget nu så skapar vi kontakt. Din förfrågan når flera av stadens ledande fastighetsägare.

Etableringsbroschyr

Samlad info för dig som är nyfiken. Broschyren är en PDF som kan läsas digitalt och även passar bra att skriva ut.

> Broschyr: Etablera i Södertälje City

Kontakter

Behöver du komma i kontakt med fastighetsägare eller oss? Här hittar du kontaktuppgifterna.

SÖDERTÄLJE CITY

Aljosa Lagumdzija – aljosa@sodertaljecity.se

BYGGVESTA

Amine Asry – amine.asry@byggvesta.se

HEMBLA

Imran Raza – imran.raza@hembla.se

HSB SÖDERTÄLJE

Cecilia Högberg – cecilia.hogberg@hsb.se

KUNGSLEDEN

Sophie Ring – sophie.ring@kungsleden.se

OFFENTLIGA HUS

Terese Filipsson – terese.filipsson@offentligahus.se

REAL VALUE MANAGEMENT / REGIO

Emil Sjölund – emil@realvm.se

STADSRUM FASTIGHETER

Maria Eile – maria.eile@stadsrumfastigheter.se

SÖDERTÄLJE SOLEN

Andreas Temiz – atemiz@telia.com
George Challma – george.georges@bygeorge.se

TELGE FASTIGHETER

Robert Magnusson – robert.magnusson@telge.se

TELGE BOSTÄDER

Gönul Halef – gonul.halef@telge.se

TELLUS FASTIGHETER

Stefan Melton – stefan.melton@tellusfastigheter.se

VÄDUREN 1

Inger McShane – inger.1.mcshane@gmail.com